TR | EN
MENÜ

Absorbe Sistem

 

Absorbe sistem dünyanın en eski soğutma teknolojisidir.Soğutma çevrimini elde etmek için; birbirini absorb eden (emen) iki element ve basınçlandırmak için asal bir gaz kullanılır. Bu basınçlı karışım herhangi bir ısı kaynağı ile ısıtılıp; sistem içindeki amonyak gazının faz değişimi sağlanır ve soğutma sağlanır.

Isı kaynağı olarak  1- muhtelif voltajlarda çalışabilen  dirençler (12/24-110/120-220/240 V) 2-LPG (Tüp Gaz) 3-Kerosene (Gazyağı) kullanılır.

Element olarak küçük sistemlerde (buzdolabı-minibar vs) yaygın olarak amonyak ve su kullanılmaktadır. Asal gaz olarak Helyum ve Hidrojen kullanılabilir gazlardır.

Sistem ısı ile soğutma sağladığından; bu tür ürünlerde çalışan,hareket eden herhangi bir motor aksamı yoktur. Bu da absorbe sistem  ürünlerin tamamen SESSİZ ve TİTREŞİMSİZ olmasını sağlamaktadır. Bununda sonucu olarak ses istenmeyen mekanların (otel-hastane odaları) ideal soğutucularıdır.

Ayrıca  LPG ve Kerosene gibi ısı kaynakları ile fonksiyon göstermeleri; bu soğutucuların elektrik olmayan yerlerde (kamp-karavan-dağ evleri) kullanımlarını egemen kılmıştır.

Firmamız her iki (elektrik ve LPG) ısı kaynağı ile çalışabilen soğutucu üretimi yapmaktadır.